четверг, 17 октября 2013 г.

Дон Кіхот у такому суспільстві, як наше, лох.

Яркие фрагменты з той самой телепередачи, в которой участвовала Оксана Забужко... 


Мирослава Барчук: Хотіла запитати про успішність-неуспішність. Навесні на День книги ви, Костянтин Сігов, Ірен Роздобудько і Юрій Андрухович брали участь у розмові про Дон Кіхота. Виникла суперечка: Андрухович казав, що Дон Кіхот програв, а ви стверджували, що нічого подібного, він запалював людей, для нього це було важливе, йому це було в кайф. А зараз це заперечуєте, кажучи про успішних людей – бо Дон Кіхот у такому суспільстві, як наше, він же лох. Хіба ні?

Медведчук, либонь, досі вважає Стуса лохом! Але після Стуса залишається ментальна, духовна Україна – а що залишається після Медведчука?
Оксана Забужко: Ну, чому тільки наше? Дон Кіхот – лох і для тих селян, і для тих п’яниць у корчмі, які з нього раз у раз глузували. Весь “Дон Кіхот” Сервантеса написаний як пригоди лоха.
Це так у кожному суспільстві – завжди в періоди занепаду виходять Дон Кіхоти зі своїми паперовими щитами і своїм життям таки доводять і стверджують певні цінності. Нехай п’яна юрба, яка там у корчмі регоче і береться за животи, нехай вона регоче. Але Дон Кіхот своє робить – він міняє далі програму і ментальну матрицю наступним поколінням.
Про що, власне, книга? Книга і є про успіх поразки, про смисл історичний поразки тих, кого вважали лохами. Медведчук, либонь, досі вважає Стуса лохом! Але після Стуса залишається ментальна, духовна Україна – а що залишається після Медведчука?
Мирослава Барчук: Суспільство постколоніальне захищається від текстів Шевченка, Стуса, Хейфеца, Лесі України. І в такому суспільстві він – особливий лузер, особливий лох. Я в цьому сенсі питала...
Оксана Забужко: Ну, як вам сказати… І Христос був лох для тих римських легіонерів, які кидали жереб на його одежу…
Це вічна тема, це було завжди. Завжди були ті, котрі служили певній меті й жертвували собою, своїм комфортом, часом, благополуччям, добробутом, життям і так далі по висхідній для якоїсь певної цілі, в яку вони себе інвестували. Тільки ці історії завжди й перемагають – і тільки ці люди були і є рушіями історії.

Комментариев нет:

Отправка комментария